Get Adobe Flash player
Ukrainian (UA)English (United Kingdom)

З метою належного контролю за реалізацією засобів захисту рослин та їх використання в Україні, функціональність роботи Держпродпотребслужби України та її відповідальність перед сільгоспвиробниками поставило перед країною завдання вивчення європейського досвіду щодо регулювання засобами захисту рослин та впровадження його на Україні.

13 березня 2017 року відбулося офіційне відкриття проекту «Твінінг», мета якого - наближення українського законодавства до законодавства ЄС в сфері засобів захисту рослин. Проект триватиме 21 місяць. Бюджет проекту: 2 млн євро. Бенефіціаром проекту є Держпродпотребслужба. Партнерські установи від країн-членів ЄС: Державна служба захисту рослин Латвії, Федеральне міністерство сільського господарства і продовольства ФРН, Інститут Юліуса Кюна, Німеччина, Державна служба рослин Міністерства сільського господарства Литви.

Куратором проекту від ЄС визначено директора Державної служби захисту рослин Латвії Крістіне Ліфанова, від України - голову Держпродпотребслужби України Володимира Лапу.

Варто відзначити, що санітарна і фітосанітарна галузі є невід'ємною частиною угоди про асоціацію між ЄС і Україною, і даний проект не перший, який реалізується в Україні за підтримки ЄС.

Реалізація проекту передбачає три основні компоненти (напрями роботи).

  • Гармонізація українського законодавства до європейського в сфері ЗЗР і залишкової кількості пестицидів.
  • Огляд організаційної та оперативної складової інспекційних служб, рекомендації щодо оптимізації, акредитації інспекцій по ISO 17020. Основна робота в цьому напрямку полягає в розробці навчальних програм відповідно до принципу «підготуй інструктора» для підвищення знань інспекторів по: фітосанітарному моніторингу шкідливих організмів і карантину; сучасним європейським методикам і процедурам для системи державного контролю.
  • Огляд організаційних і оперативних структур і методологій міжрегіональних лабораторій з чіткими, реалістичними рекомендаціями щодо їх модернізації: передбачає розробку рекомендацій для поліпшення організаційних та операційних структур лабораторних служб, що відповідають за аналіз якості ЗЗР та рослинних зразків на залишкові кількості пестицидів. Одна з п'яти токсикологічних лабораторій пройде підготовку для акредитації по ISO 17025.

Разом з цим, проект передбачає здійснення організаційного та функціонального аудиту служби, включаючи інспекторський склад і лабораторну мережу. Також це проведення тренінгів, надання допомоги в процесі акредитації лабораторій. В цілому, мова йде про побудову сучасної ефективної служби, яка б відповідала вимогам найбільш розвинених ринків світу.

За інформацією постійного радника проекту Твінінг Райвис Гросбардіса, до проекту залучено 50 експертів з трьох країн (Латвія, Литва та Німеччина), служба захисту рослин Латвії, а також Міністерство сільського господарства Литви.

В рамках гармонізації законодавства, програмою передбачено аналіз чинного законодавства, потім будуть розроблені рекомендації, а також проекти законодавчих актів. Буде розроблено національний план дій зі сталого використання ЗЗР. Також планується розробити програму багаторічного моніторингу.

В рамках реалізації проекту з підвищення обізнаності аграріїв про ризики використання ЗЗР будуть проведені шість семінарів. Для інспекторів Держпотребслужби передбачено проведення тренінгів, на яких буде підготовлено 100 тренерів, інспекторів для роботи в міжрегіональних лабораторіях.

«Проект - хороша можливість для України привести свою систему до кращого рівня шляхом введення всіх компонентів проекту, що поліпшить захист здоров'я рослин. Вся система буде оцінюватися і аналізуватися. Це зробить систему ЗЗР безпечнішою», - переконаний Р. Гросбардіс.